حیاتی ترین مواردی که باید در مورد مبلمان بدانید - فرش زرین سیلک | تولید کننده فرش های ماشینی 1200 و 500 شانه

حیاتی ترین مواردی که باید در مورد مبلمان بدانید

مبلمان و فرش سرمه ای

استفاده از صندلی و مبل در ایران به نیمه ی دوم هزاره ششم قبل از میلاد بر می گردد. اما تا قبل از دوره ی قاجار، استفاده از این وسیله در انحصار طبقه حاکم و بزرگان بوده است. 

از دوران قاجار و پس از آن در دوره ی پهلوی، این وسیله که به نوعی وسیله ی تجملاتی محسوب می شد، به مرور مورد استفاده طبقه ی مرفه جامعه قرار گرفت و بعد از آن هم کم کم پای خود را به خانه های سایر اقشار جامعه باز کرد. 

امروز که سبک زندگی ما، خواه ناخواه با این وسیله عجین شده و به نوعی مبل نشین شده ایم، بهتر است راه و رسم استفاده از آن را نیز بدانیم. این که برای هر خانه ای چه مبلی مناسب است، آن ها را باید چگونه چیده و سایر وسایل خانه را با آن هماهنگ کنیم. 

در این مطلب و در قالب عنوان های زیر با ما همراه باشید تا به شما بگوئیم که چه مبلی بخرید و آن را چطور بچینید. 

 • مبل چند نفره برای خانه ی من مناسب است؟ 
 • چه سبک مبلی برای خانه ی من مناسب است؟ 
 • کمبود فضا را بهانه ی چیدن ردیفی مبل ها نکنید! 
 • به بهانه ی چیدن مبلمان، فرش کوچک نخرید! 
 • دورهم جمع شوید، نه دور تلویزیون! 

 

-مبل چند نفره برای خانه ی من مناسب است؟ 

تعداد مبلمان

 

مبل ها در دسته بندی های مختلفی از نظر مدل و تعداد تقسیم می شوند، ولی مدل های رایجی که در ایران وجود دارند شامل موارد زیر هستند: 

 • نیم ست: شامل 1 کاناپه دو نفره و 2 کاناپه یک نفره 
 • ست هفت نفره: شامل 1 کاناپه سه نفره، 1 کاناپه دو نفره و 2 کاناپه یک نفره 
 • ست هشت نفره: شامل 2 کاناپه سه نفره و 2 کاناپه یک نفره 
 • ست نه نفره: ست هفت نفره به همراه دو صندلی میزبان 
 • ال شکل 

اینکه کدام یک از مدل های بالا برای منزل شما مناسب است، ابتدا به متراژ خانه و سپس به سبک زندگی شما و مهمان ها و رفت و آمدی که دارید بستگی دارد. 

اگر متراژ کمی در اختیار دارید و اهل مهمانی های شلوغ نیستید، یک نیم ست کوچک هم می تواند کار شما راه بیندازد. اما اگر با توجه به متراژ کمی که در اختیار دارید، مهمان های زیادی دعوت می کنید، پیشنهاد ما استفاده از مبل های ال شکل است که فضای کمی اشغال کرده و فضای نشیمن بیشتری را در اختیار شما می گذارد. 

مبل های ال شکل، تمرینی برای مهربان تر نشستن هم هست. 

از مبل های  هفت نفره زمانی استفاده کنید که متراژ خانه ی شما متوسط باشد. اگر هم نگران این هستید که تعداد مهمان ها زیاد باشد و با کمبود مبل مواجه شوید، صندلی های میز ناهار خوری را به شکلی انتخاب کنید که اگر مبل کم آوردید از صندلی های آن استفاده کنید. 

در نهایت،  مبل های 8  و 9 نفره را هم زمانی انتخاب کنید که مطمئن باشید فضای کافی برای چیدن آن ها در خانه ی شما هست و جا کم نمی آورید. 

 

-چه سبک مبلی برای خانه ی من مناسب است؟ 

چه سبک مبلی برای خانه ی من مناسب است؟

 

سبک های مختلفی برای مبلمان وجود دارد، اما وقتی در ایران صحبت از سبک مبلمان می کنیم به دو سبک استیل و راحتی می رسیم. البته ناگفته نماند که سبک های کلاسیک مثل ویکتوریایی، روکوکو و... هم در ایران به استیل یا استایل معروف شده اند. 

در مورد دیگر سبک های مبلمان در مطلبی جدا، خواهیم نوشت. 

مشخصه ی اصلی مبل های استیل، بدنه های چوبی با کنده کاری، منبت کاری و رویه کوبی با پارچه های پر نقش و نگار است. این مبل ها، چه از نوع اصیل و واقعی شان و چه ترکیبی ناشیانه از طرح و رنگ های بازار پسند، مشخصه ی سبک کلاسیک هستند. 

اگر خانه ی ای بزرگ دارید و میهمانان و مراسم های رسمی زیادی دارید، می توانید از این مبلمان به شرطی که سایر وسایل و دکوراسیون خانه هم کلاسیک باشد، استفاده کنید. 

سعی کنید یک ست مبلمان راحتی هم در کنار آن استفاده کنید. 

اما اگر خانه ای با دکوراسیون مدرن دارید، از مبل های راحتی استفاده کنید. این مبلمان برای استفاده روزمره و پذیرایی صمیمی مناسب هستند. 

 

-کمبود فضا را بهانه ی چیدن ردیفی مبل ها نکنید! 

کمبود فضا؛ بهانه ای برای چیدن ردیفی مبلمان

 

رایج ترین اشتباهی که در چیدمان مبل ها، آن هم به بهانه ی کمبود فضا پیش می آید، چیدمان ردیفی و چسبیده به دیوار آن هاست. 

این مدل چیدمان، درست مثل این است که پشتی ها رو دورتا دور خانه بچینید و زیبایی مبلمان و منزل را کاهش دهید. چیدمان مبلمان باید به گونه ای باشد که یک فضای مشخص را ایجاد کند. 

وقتی مبل ها را می چینید، بین کاناپه ها با یکدیگر و همچنین دیوار فاصله ی مشخصی (حدود 45 سانتی متر) را ایجاد کنید. این فاصله باعث می شود مبلمان بهتر دیده شود و فضای مشخصی را به خود اختصاص دهد. همچنین اگر در این میان با کمبود فضا مواجه هستید از مبل های ال شکل استفاده کنید و آن را به کنج دیوار بچسبانید و از همه ی فضای خانه استفاده کنید. 

 

-به بهانه ی چیدن مبلمان، فرش کوچک نخرید! 

چیدن مبلمان بهانه ای برای خرید فرش کوچک

 

در فرهنگ ایرانی، فرش کاملا کاربردی و قابل استفاده است و این فرهنگ، فرش کردن یک اتاق را به معنای این می داند که کل اتاق فرش شود. چرا که فرش فضایی برای نشستن، استراحت، صرف غذا و همه ی کارهای روزمره یک خانه ی ایرانی است. 

وقتی پای مبلمان وسط می آید و نوبت به انتخاب فرش برای آن می شود، وضع فرق می کند و فرش را باید به گونه ای انتخاب کرد که از دیوار فاصله داشته باشد و تنها به فضای چیدمان مبل ها محدود شود. اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که مبل ها به هرشکلی چیده می شوند، باید به گونه ای باشند که پاها روی فرش قرار گیرد. دو اشتباهی که ممکن است این وسط پیش بیاید این است که: 

 • فرشی کوچک انتخاب شود، به طوری که از مبل ها فاصله داشته باشد. 
 • فرش بزرگ انتخاب شود، به طوری که ست مبلمان و میز ناهارخوری، همزمان روی آن جای بگیرد. 

 

- دورهم جمع شوید، نه دور تلویزیون 

معمولا در خانه های ایرانی، مبلمان را با توجه تابش نور آفتاب و فضای قرارگیری تلویزیون می چینند. اما مبلمان برای دورهم بودن است، نه فضایی برای اینکه آدم ها دور تلویزیون جمع شوند. 

پس در اولین فرصتی که دکوراسیون خانه خود را تغییر می دهید، مبلمان را از تلویزیون دور کنید و یک فضای کاملا اختصاصی برای نشیمن و گپ و گفت های دورهمی ایجاد کنید. با خانواده و مهمانان دورهم بنشیند و گل بگویید و گل بشنوید. 

 

-سخن آخر 

مهم ترین ترکیب هر خانه ای، ترکیب فرش و مبلمان است، پس قبل از انتخاب آن ها خوب تحقیق کنید. می توانید در این راه از دیگر مطالب وبلاگ ما هم کمک بگیرید. 

برای مثال یکی از مطالبی که در این راه خیلی خیلی به کمک شما می آید، مطلب " فرش سرمه ای هم نشینی با چه رنگ هایی را دوست دارد؟ "  هست. آن را مطالعه کنید! 

اگر در طراحی دکوراسیون تجربه ای دارید که فکر می کنید لازم است با دیگران به اشتراک گذاشته شود را برای ما ارسال کنید تا آن را با دیگران به اشتراک بگذاریم. 

 

ارسال دیدگاه

منتظر شنیدن نقد ها و نظرات شما هستیم...