اصول انتخاب پرده؛ مهم ترین جز دکوراسیون خانه - فرش زرین سیلک | تولید کننده فرش های ماشینی 1200 و 500 شانه

اصول انتخاب پرده؛ مهم ترین جز دکوراسیون خانه

انتخاب پرده مناسب اتاق پذیرایی و خواب

یکی از اجزای اصلی دکوراسیون هر خانه ای، پرده های آن است. به طوری که از قدیم هم گفتند: "خونه ای که پرده نداشته باشه انگار هیچی نداره و خالی هست". اما داشتن پرده هم یک سری نکات دارد که اگر رعایت نشود، از نداشتن پرده بدتر است. 

سبک پرده، جنس پارچه، طرح پارچه، رنگ پارچه، اندازه و ابعاد پرده، ویژگی هایی هستند که در ادامه راجع به آن ها صحبت می کنیم تا دکوراسیون زیباتری را به کمک پرده خلق کنید. با ما همراه باشید. 

- سبک پرده اتاق پذیرایی و نشیمن : 

ُسبک اتاق پذیرایی و نشیمن

 

اتاق نشیمن اتاقی است که نمی توان برای آن هر نوع پرده ای و با هر سبکی را در نظر گرفت و از آنجا که سبک های متنوع و مختلفی برای پرده های آن وجود دارد، باید در حین شیک بودن، احساس صمیمیت و گرمای خاصی را به اتاق القا کند. 

اگر سبک دکوراسیون تان مدرن و امروزی است، پرده اتاق شما باید بدون والون، با طرح هایی ساده یا با یک حریر ساده در زیر آن ها باشد. اگر سبک دکوراسیون تان سنتی و مجلل است، پرده اتاق شما باید دارای والون و پلیسه باشد. 

پلیسه فرانسوی، مدادی، ساده حلقه دار و چین دار از رایج ترین پلیسه هایی هستند که در پرده ها به کار می روند. 

- سبک پرده اتاق خواب : 

پرده اتاق خواب

 

برای انتخاب پرده ی اتاق خواب هم باید ابتدا سبک دکوراسیون مشخص باشد که سنتی یا مدرن است و سپس اقدام به خرید پرده شود. همچنین دقیقا مثل اتاق نشیمن، برای دکوراسیون مدرن از پرده ی بدون والون و برای دکوراسیون سنتی از پرده ی والون دار استفاده می شود. 

در این میان اتاق خواب های مدرنی هم هستند که بدون پرده هستند. 

-جنس پرده اتاق پذیرایی و نشیمن : 

برای پرده ی اتاق نشیمن می توانید از هر جنسی استفاده کنید، اما برخی پارچه ها ویژگی های دارند که برای اتاق نشیمن مناسب تر هستند. همچنین برای انتخاب جنس پرده اتاق نشیمن باید به آب و هوای محل زندگی و میزان سرد و گرمی آن توجه کرده و از پرده های زخیم برای آب و هوای سرد و از پرده های نازک برای آب و هوای گرم استفاده کرد. 

در ادامه یک سری جنس های پارچه ی پرده و ویژگی های آن ها را ذکر می کنیم. بازهم با ما همراه باشید. 

  • ابریشم یا حریر: اگر فضایی سنتی و کلاسیک دارید از این نوع پرده ها استفاده کنید و سعی کنید کمی بلندتر در نظر گرفته تا دنباله ی آن روی زمین باشد.  

        اگر حریم خصوصی برایتان مهم است و نمی خواهید داخل خانه دیده شود از این پرده ها استفاده نکنید یا به صورت دو لایه استفاده کنید. 

  •  نخی: اگر به دنبال این هستید که پرده هایتان را راحت بشوئید، از این جنس پرده استفاده کنید. اما به این نکته توجه داشته باشید عیب این نوع پارچه ها این است که حالت دهی به آن ها مشکل است. 
  • نایلون: این جنس پارچه، مانند حریر نازک و سبک است اما به افتادگی و لختی حریر نیست. اگر اتاق نشیمن منزل شما ظاهری خودمانی و مدرن دارد، می توانید از این جنس پرده استفاده کنید. 
  • مخمل: سنگینی و شکوه و جلال مخمل را با هیچ جنس پارچه ای نمی توان عوض کرد. اگر آب و هوای شهرتان سرد است و دکوراسیون کلاسیک و سنتی دارید، از این جنس پرده استفاده کنید. 

- طرح و رنگ پرده اتاق پذیرایی و نشیمن : 

طرح و رنگ پرده

 

به همان اندازه که انتخاب رنگ مبلمان و دیوارها مهم است، انتخاب طرح و رنگ پرده ی اتاق پذیرایی و نشیمن هم مهم بوده و باید برای آن وقت کافی گذاشته شود. 

طرح و رنگ پرده اتاق پذیرایی باید به شکلی باشد که مطمئن باشید به همین زودی از آن خسته و دل زده نمی شوید. چرا که هزینه ای که بابت خرید پارچه، خرید اجزای جانبی و دوخت آن می کنید، آن قدری هست که نشود به این زودی ها آن را تعویض کرد. 

اینکه چه طرح و چه رنگی انتخاب کنید، کاملا به سلیقه ی شما و همچنین طرح و رنگ دیگر اجزای خانه بستگی دارد. 

- اندازه و ابعاد پرده اتاق پذیرایی و نشیمن: 

گرفتن اندازه پرده

 

یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که در مورد پرده در نظرگرفت، طول و عرض پرده است. از آنجایی که پرده ها معمولا چین می خورند، باید عرض پارچه قبل از چین خوردن، حداقل دو برابر عرض پنجره یا در باشد. طول پرده باید به اندازه ای بلند باشد که از ارتفاع پنجره یا در کمتر نبوده و اگر عاشق نمایی با شکوه و مجلل هستید، کمی از آن روی زمین رها شود. 

اگر فضایی مدرن  و خودمانی دارید، طول پرده را درست مماس با زمین در نظر بگیرید. 

-چوب پرده اتاق پذیرایی و نشیمن: 

چوب پرده اتاق پذیرایی

 

برای نصب چوب پرده اتاق پذیرایی و نشیمن دو روش وجود دارد: 

  1. نصب بالای قاب پنجره:  در این روش، چوب پرده را چند سانتی متر بالاتر از قاب پنجره یا درب نصب می کنیم. این روش زیباست و حالتی مجلل و سنتی به اتاق نشیمن می دهد. 
  2. نصب زیر سقف: در این روش، چوب پرده را درست زیر سقف نصب می کنیم. این روش بسیار محبوب بوده و باعث می شود سقف خانه بلندتر به نظر رسیده و فضا را بزرگتر نشان دهد. 

 

- چوب پرده اتاق خواب: 

چوب پرده اتاق خواب

 

برای نصب چوب پرده، ابتدا باید فضای بالای پنجره را در نظر بگیرید. برای مثال اگر این فضا کمتر از 10 سانتی متر باشد، نمی توانید از پرده های زخیم و مجلل استفاده کنید. البته راه حلی وجود دارد، اما نیاز به استفاده از یراق آلات خاص و هزینه بر است. 

در پایان، توجه شما را به دیدن تصاویر زیر جلب می کنیم تا درک موضوع پرده ها برای شما راحت تر شود و برای این جز از دکوراسیون که بسیار هم مهم است به درستی هزینه کنید. 

شما هم اگر طرح پرده ی خاصی در منزل خود دارید، خوشحال می شویم آن را با ما به اشتراک گذاشته تا ما هم از طریق همین وبلاگ با دیگران به اشتراک بگذاریم. 

ارسال دیدگاه

منتظر شنیدن نقد ها و نظرات شما هستیم...