چرا فرش ماشینی پرز می دهد؟ (قسمت اول) - فرش زرین سیلک | تولید کننده فرش های ماشینی 1200 و 500 شانه

چرا فرش ماشینی پرز می دهد؟ (قسمت اول)

چرا فرش ماشینی پرز می دهد؟

پرزدهی فرش ماشینی یک مسئله ی طبیعی است. اما این موضوع در برخی از مواقع به دلیل شدت بالای پرزدهی، بسیار آزار دهنده می شود. در این مقاله ابتدا در رابطه با علل پرزدهی فرش های ماشینی صحبت خواهیم کرد. در ادامه نیز به روش های از بین بردن پرز فرش ماشینی اشاره می کنیم. همراه ما باشید.

علل پرزدهی فرش های ماشینی

فرش های ماشینی زمانی که تولید می شوند و در مرحله ی آماده کردن الیاف، باید مقدار آب و روغن استفاده شده بسیار دقیق باشد. این موضوع یکی از علل مهم پرزدهی فرش است. البته عوامل دیگری نیز وجود دارد که به شرح زیر است:

 • عدم تنظیم اصولی دستگاه های ریسندگی
 • عدم آهار فرش و تثبیت حرارت به صورت صحیح

در صورتی که موارد فوق رعایت نشود، پرزدهی بسیر بیشتر از حالت عادی خواهد بود. بدیهی است با رعایت موارد فوق شاهد کاهش پرزدهی فرش های ماشینی خواهیم بود.

مطالعه بیشتر: رنگ سال 2020؛ رنگی دائمی و دلنشین در دکوراسیون

فرش های ماشینی در ابعاد مختلف دارای نخ خاب هستند. جهت اینکه نخ خاب فرش دارای استحکام باشد، باید از آهار استفاده شود. بعضی از مواقع ممکن است الیاف از حالت معمول بلند تر باشند و در قسمت آهار برای مهار کردن آن ها اقدامی انجام نشود، بنابراین در این صورت فرش دچار پرزدهی خواهد شد. البته باید توجه داشته باشید که پاخور زیاد فرش نیز سبب افزایش میزان پرزدهی خواهد شد.

مدت و شدت پرزدهی به چه عواملی بستگی دارد؟

مدت و شدت پرزدهی فرش به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. مهم ترین عوامل در این زمینه عبارتند از:

 • ضخامت نخ زمینه
 • کیفیت آهار
 • کیفیت الیاف
 • نوع نخ
 • ساختمان نخ
 • چگونگی وصل شدن نخ خاب فرش به زمینه

تراکم و تعداد شانه ی فرش نیز جز مهم ترین عواملی است که که مدت و شدت پرزدهی فرش های ماشینی را تحت تأثیر قرار می دهد. هر چقدر این شانه وتراکم بالاتر باشد، پرزدهی نیز کمتر خواهد بود. فرش های ماشینی در انواع مختلف 700، 1000 و 1200 شانه تولید و عرضه می شوند. بدیهی است که فرش های 1200 شانه از 700 و 1000 شانه پرزدهی کمتری دارند. این موضوع مهم ترین نکته ای است که باید هنگام خرید فرش به آن توجه شود.

مطالعه بیشتر: اصول انتخاب پرده؛ مهم ترین جز دکوراسیون خانه
 


پرزدهی فرش های ماشینی طبیعی است!

در مبحث پرزدهی فرش های ماشینی باید به این موضوع توجه کنید که جنس این محصولات از نوع اکرلیک است و پرز دادن آن ها امری طبیعی محسوب می شود. با این وجود تمام تلاش هایی که در فرایند تولید انجام می شود، در راستای این موضوع است که پرزدهی فرش های ماشینی به حداقل برسد.  به همین منظور امروزه با استفاده از فناوری های جدید، فرش های ماشینی را هیت ست می کنند. این اقدام سبب می شود که پرزدهی فرش کمتر شود. علاوه بر این فرش های هیت ست شده از شفافیت بیشتری برخوردارند. در این قسمت باید به این نکته اشاره کنیم که یک فرش خوب به طور معمول بین یک الی سه هفته دارای پرزدهی است که شدت و مدت آن هم معمولا به رنگ فرش بستگی دارد. در واقع فرش های تیره پرزدهی بیشتری نسبت به فرش های روشن دارند.
 


در چه شرایطی پرزدهی فرش های ماشینی کمتر می شود؟

همانطور که اشاره کردیم یک فرش ماشینی خوب بین 1 تا 3 هفته پرزدهی دارد. در حالت معمول برای اینکه پرزدهی فرش کمتر شود، باید هنگام تولید آن در کارخانه اقداماتی صورت گیرد. فرش های اکرلیک جز محصولاتی هستند که با اقبال زیادی در بازار ایران مواجه شده اند. هنگام تولید فرش در کارخانه اگر به یک سری از موارد توجه شود،  شاهد کمتر شدن پرزدهی فرش های ماشینی خواهیم بود. این موارد به شرح زیر است:

 • تنظیم درست دستگاه های بافنده
 • استفاده از بهترین نوع الیاف
 • استفاده از مقدار آب و روغن کافی در پروسه ی آماده کردن الیاف
 • تاب نخ ها به مقدار استاندارد
 • تثبیت حرارتی و آهار خوب

مطالعه بیشتر: 5 راهکار مهم جهت انتخاب رنگ زمینه فرش

چند روش برای از بین بردن مشکل پرز دادن فرش

در صورتی که در کارخانه از تمامی روش ها برای کاهش پرزدهی استفاده شود، باز هم شاهد پرزدهی این محصولات خواهیم بود. بنابراین اگر فرشی را به تازگی خریداری کرده اید و پرزدهی مشاهده می کنید، به هیچ وجه نگران نباشید، چرا که پرزدهی یک مسئله ی طبیعی است. البته با استفاده از روش هایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد، قادر خواهید بود پرزدهی فرش را به حداقل برسانید. دقت داشته باشید که این روش ها را به درستی و دقیق باید انجام داد، چرا که صحیح انجام ندادن آن ها به احتمال زیاد پرزدهی را بیشتر خواهد کرد.

سخن پایانی

به دلیل سوالات زیاد در زمینه پرزدهی فرش تصمیم گرفتیم طی دو مقاله در وبلاگ فرش زرین سیلک به بررسی این موضوع بپردازیم. هفته بعد با روش های از بین بردن مشکل پرز دادن فرش در خدمت شما خواهیم بود.

مطالعه بیشتر: حیاتی ترین مواردی که باید در مورد مبلمان بدانید

ارسال دیدگاه

منتظر شنیدن نقد ها و نظرات شما هستیم...