چرا فرش ماشینی پرز می دهد؟ (قسمت دوم) - فرش زرین سیلک | تولید کننده فرش های ماشینی 1200 و 500 شانه

چرا فرش ماشینی پرز می دهد؟ (قسمت دوم)

چرا فرش ماشینی پرز می دهد؟

در قسمت قبل اشاره شد که پرزدهی فرش ماشینی یک مسئله طبیعی است. امروز در ادامه مطلب قبل قصد داریم با روش های از بین بردن مشکل پرز دادن فرش در خدمت شما باشیم.

شانه کشیدن فرش

یکی از روش های بسیار مرسوم جهت از بین بردن پرزدهی فرش ماشینی استفاده از شانه مخصوص فرش برای شانه کشیدن فرش است. تجربه نشان داده استفاده از این روش، به طرز قابل توجهی پرزدهی فرش را کمتر خواهد کرد. توجه داشته باشید که برای شانه کشیدن هرگز نباید از فرچه استفاده شود، این موضوع سبب خواهد شد که الیاف فرش صدمه ببینند. در صورتی که از فرچه برای شانه کشیدن استفاده شود، الیاف فرش سست خواهد شد و کرک های بیشتری از آن خواهد ریخت که در نهایت موجب افزایش پرزدهی می شود. اگر شانه ی مخصوص فرش در دسترس شما نیست، بهتر است از جاروهای حصیری یا شمالی استفاده کنید. جهت این کار ابتدا جارو را کمی خیس کنید و سپس آن را بر روی فرش بکشید. این کار را هر روز ادامه دهید. پس از مدتی خواهید دید که پرزدهی فرش به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

مطالعه بیشتر: چرا فرش ماشینی پرز می دهد؟ (قسمت اول)

طریقه جارو کردن صحیح فرش

یکی از مهم ترین موضوعات برای بالا بردن طول عمر و سلامت فرش جارو کردن صحیح آن است. البته باید توجه کنید که تنها جارو کشیدن فرش کافی نیست. به عبارت دیگر باید جارو کردن فرش به صورت اصولی و با دقت بسیار زیادی انجام پذیرد تا آسیبی به این محصول وارد نشود. در صورتی که جارو کردن فرش به طور صحیح انجام شود، پرزدهی محصول کاهش پیدا خواهد کرد. به همین منظور پیشنهاد می کنیم که هر دو روز یک بار در جهت نخ خاب فرش جاروکشی را انجام دهید.
 

چرا فرش ماشینی پرز می دهد؟


البته باید دقت داشته باشید که دو موتور جارو برقی در حالت بیشینه قرار نداشته باشد. اگر جارو کشیدن را به طور صحیح و دائمی انجام دهید، متوجه خواهید شد که پرزدهی فرش به مرور زمان کاسته می شود. در صورتی که بخواهید نتیجه مطلوب تری کسب کنید، پیشنهاد می کنیم قبل از کشیدن جارو برقی یک حوله را مرطوب کنید و آن را روی فرش بکشید، بعد از آنکه رطوبت خشک شد نسبت به جارو کشیدن اقدام کنید.

استفاده از فوم نگهدارنده فرش

فوم نگهدارنده فرش نیز جهت کاهش پرزدهی فرش های ماشینی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول ضمن اینکه از نم گیری و پوسیدگی فرش جلوگیری می کند، از فرش در برابر کثیفی ها نیز محافظت می نماید. با این کار فشار پا جذب می شود و پاخوردگی فرش کمتر شده و در نتیجه از ریزش موی فرش کاسته و در نهایت پرزدهی فرش کاهش پیدا می کند.

مطالعه بیشتر: رنگ سال 2020؛ رنگی دائمی و دلنشین در دکوراسیون

استفاده از شامپو فرش

در زمان خرید محصول و پهن کردن آن بهتر است در همان هفته های اول فرش را با شامپوی فرش بشویید. البته باید دقت کنید که محصول نباید زیاد به خود آب بگیرد. جهت استفاده از شامپوی فرش مقدار کمی از آن را داخل مقداری آب بریزید و سپس یک توری پارچه ای را آغشته به این محلول کنید و به آرامی آن را بر روی سطح فرش ماشینی بکشید. باید سعی داشته باشید که تمام سطح فرش با شامپو و آب پوشش داشته باشد،
 

چرا فرش ماشینی پرز می دهد؟


همچنین باید فرش بیش از اندازه خیس نشود. بعد از آن از یک توری که به آب آغشته است جهت کشیدن روی فرش استفاده کنید و منتظر باشید تا فرش خشک شود. بعد از آن مشاهده خواهید کرد که پرزدهی فرش بسیار کمتر شده است.

فرش ماشینی بدون پرز

در سال های اخیر فروشندگان فرش اصطلاحی با عنوان فرش ماشینی بدون پرز یا فرش بدون حساسیت را استفاده می کنند. واقعیت این است که محصولات این چنینی از جنس اکریلیک تولید و عرضه می شوند و در فرایند تولید آن ها از نخ های هیت ست شده استفاده می شود تا پرزدهی محصول به حداقل برسد. این محصولات معمولا از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند اما این موضوع بدین معنی نیست که فرش هیچ گونه پرزدهی نداشته باشد. در بافت کلکسیون های اطلس و بهارا شرکت زرین سیلک از نخ های اکریلیک هیت ست شده استفاده شده است.

مطالعه بیشتر: حیاتی ترین مواردی که باید در مورد مبلمان بدانید