بررسی تخصصی فرش های گل برجسته - فرش زرین سیلک | تولید کننده فرش های ماشینی 1200 و 500 شانه

بررسی تخصصی فرش های گل برجسته

بررسی تخصصی فرش های گل برجسته

بدون تردید هنگام صحبت از صنایع دستی ایران، صحبت به فرش های بسیار محبوب کشورمان خواهد رسید. تمامی شهرهای ایران به خصوص منطقه کاشان و آران و بیدگل به دلیل تولید فرش دستباف، فرش ماشینی و فرش گل برجسته در سطح بین الملل بسیار شناخته شده هستند. قطعا این محصول زیبا در خانواده شما نیز نقش بسیار مهمی دارد و به جهت اینکه به خانه خود رنگ و بوی زندگی ببخشید، از آن استفاده می کنید.

فرش های نقش برجسته یا همان گل برجسته یکی از انواع فرش است که دارای محبوبیت بسیار زیادی در سراسر جهان است. در بعضی از قسمت های محصولات گل برجسته، بافنده ضخامت بیشتری را برای فرش در نظر گرفته است و به همین دلیل آن قسمت بیشتر دیده می شود. تا به حال شده به سایه و روشن در نقاشی توجه کنید؟ در واقع برجستگی ها و قسمت های مسطح فرش وظیفه سایه و روشن در نقاشی را انجام می دهد. در این مقاله در مورد فرش های نقش برجسته صحبت خواهیم کرد و به این پرسش پاسخ خواهیم داد که آیا بهترین انتخاب برای خانه شما این نوع فرش است یا نه؟ همراه ما باشید.

مطالعه بیشتر: چرا فرش ماشینی پرز می دهد؟

تاریخچه فرش نقش برجسته

استاد علی خدادادی اصفهانی اولین کسی بود که به فکر تولید فرش گل برجسته افتاد. این استاد برجسته در سال 1356 با شروع بافت این نوع فرش کار خود را شروع کرد و تلاش این هنرمند طی ده سال موجب شد محصولی با نام بوستان تولید شود. فرش بوستان و البته آثار دیگر هنرمندان کشورمان موجب شد تولید کنندگان این صنعت به سراغ تولید انبوده این نوع از فرش بروند و به این شکل فرش های گل برجسته خلق شدند.
 

بررسی تخصصی فرش های گل برجسته


فرش گل برجسته چگونه بافته می شود؟

قبل از آنکه به مزایا و معایب این فرش ها اشاره شود، بهتر است در مورد چگونگی تولید آن ها صحبت کنیم. دو عامل مهم توانایی و خلاقیت منحصر به فرد فرش بافان ایرانی موجب شده فرش های کشورمان از بسیاری از فرش های جهان متمایز شود. در واقع هنرمندان ایرانی مشغول در صنعت فرش با ابتکارهای مختلفی در چله کشی و استفاده از ساختار های هندسی متفاوت در دار قالی، فرش های گل برجسته دستباف را تولید کرده اند.

مطالعه بیشتر: رنگ سال 2020؛ رنگی دائمی و دلنشین در دکوراسیون

اما به نظر شما چگونه کارخانه های فرش ماشینی این محصولات را به تولید انبوه رسانده اند؟ ابتدا باید اشاره کنیم که کارخانه ها نیز از دستگاه خاصی استفاده نمی کنند، بلکه با استفاده از الیاف متفاوت می توان به این تفاوت سطح رسید و فرش ماشینی گل برجسته را به بازار عرضه کرد.

مزایای فرش گل برجسته

  • زیبایی و ظرافت بی نظیر

اصلی ترین و مهم ترین مزیت فرش های گل برجسته، زیبایی و ظرافت بی نهایت این محصولات است. آن ها انقدر چشم نوازند که به عنوان تابلو فرش نیز استفاده می شوند.

  • تراکم بالای گره ها

تمامی فرش های گل برجسته و حتی فرش های دستبافت، دارای گره هایی با تراکم بسیار بالا هستند. به این دلیل است که لطافت این محصولات از فرش های کم تراکم بیشتر است. به طور معمول فرش های گل برجسته 1200 شانه، شباهت های زیادی به فرش دستباف گل برجسته دارند.

  • ماندگاری بالا

مانند بیشتر فرش های دستباف ایرانی، الیاف به کار رفته در فرش های گل برجسته بسیار با کیفیت است و در اثر شست و شو و در طول مدت زمان، ظاهر خود را از دست نمی دهند.

  • تنوع زیاد

به دلیل استفاده از الیاف مختلف و قدرت انتخاب طراح در ایده پردازی، تنوع فرش های گل برجسته ماشینی بسیار زیاد است. غیر ممکن است که به دنبال رنگ، طرح و اندازه ای از این نوع فرش ها بروید و نتوانید محصول مورد نظرتان را با قیمت مناسب پیدا کنید.

مطالعه بیشتر: حیاتی ترین مواردی که باید در مورد مبلمان بدانید

معایب فرش گل برجسته

  • قیمت بالا و نگه داری سخت فرش دستباف گل برجسته

فرش های گل برجسته از فرش های معمولی قیمت بیشتری دارند و به دلیل قیمت بیشتر نیاز به نگهداری و مراقبت های ویژه تری است. این موضوع سبب خواهد شد این محصول گران بها را در مکان های پر رفت و آمد پهن که مورد استفاده روزمره قرار می گیرد، پهن نکنید.

  • وجود گزینه های بی کیفیت زیاد در بازار فرش ماشینی گل برجسته

استقبال زیاد از این محصولات سبب شده تا کلاه برداران مثل همیشه به عرضه این محصولات روی آورند. در واقع این افراد به دلیل پایین نگه داشتن قیمت، از الیاف نامرغوب استفاده می کنند. به همین منظور لازم است هنگام خرید فرش دقت لازم را به خرج دهید. اگر تخصصی در شناخت فرش با کیفیت و بی کیفیت نداشته باشید، معمولا جنس نامرغوب فرش های گل برجسته با یک بار شست و شو، برجستگی گل های آن از بین خواهد رفت و به محصول بسیار زشتی تبدیل خواهد شد.

مطالعه بیشتر: ۴ دلیل برای خرید فرش ۱۲۰۰ شانه

  • تمیز کردن سخت فرش ماشینی گل برجسته

در صورتی که جنس الیاف استفاده شده در فرش خوب نباشد، تمیز کردن قسمت های برجسته محصول بسیار سخت خواهد شد و گرد و خاک و آشغال ها در آن باقی خواهد ماند. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که محصول خریداری شده از الیاف با کیفیتی ساخته شده، در غیر اینصورت باید زمان بسیار زیادی را صرف تمیز کردن آن بکنید.
 

کاشان پایتخت فرش ماشینی جهان


بهترین فرش گل برجسته برای کدام شهر است؟

در صورتی که تمایل به استفاده طولانی مدت از فرش های گل برجسته را داشته باشید، باید فرشی را خریداری کنید که از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

شهرستان های کاشان و آران و بیدکل به دلیل داشتن معروف ترین کارخانجات فرش ماشینی، یکی از بهترین تولید کنندگان فرش های نقش برجسته نیز محسوب می شوند. تراکم فرش های ماشینی این دو شهرستان بسیار بالا است و طبق معمول نتیجه ای جز کیفیت بالای محصولات این دو شهر وجود ندارد.

در رابطه با فرش های دستباف گل برجسته نیز باید به شهر تبریز اشاره کنیم. همچنین این شهر به داشتن تابلو فرش های بی نظیر نیز معروف است. برای ساخت بیشتر این تابلو فرش ها از طرح های برجسته استفاده شده است و این امر باعث تبحر خاص بافندگان این منطقه در بافت فرش گل برجسته شده است.

مطالعه بیشتر: استفاده ی زیرکانه از رنگ های خنثی در دکوراسیون داخلی

حکایت همچنان باقیست!

زیباترین جلوه هنر ایرانیان در فرش متبلور شده است. هنرمندان ایرانی این صنعت همواره در طول تاریخ با هنر بدیعی که داشته اند، سطح این هنر را به صورت مستمر بهبود بخشیده اند و به زیبایی های آن اضافه کرده اند. فرش های گل برجسته امروز در خانه بسیار از ایرانی ها دیده می شود. در صورتی که به این محصولات علاقه مند شدید، نگاهی به کلکسیون بهارا و کلکسیون اطلس بیاندازید.

ارسال دیدگاه

منتظر شنیدن نقد ها و نظرات شما هستیم...