آموزش شستن فرش های کرمی - فرش زرین سیلک | تولید کننده فرش های ماشینی 1200 و 500 شانه

آموزش شستن فرش های کرمی

آموزش شستن فرش های کرمی

احتمال دارد تا به امروز از فرش هایی با رنگ روشن در منزل خود استفاده نکرده باشید، اما قطعا در خانه دوستان و آشنایان خود با این محصولات برخورد داشته اید. فرش های کرم رنگ زیبایی قابل توجهی دارند و می توانند جلوه زیبایی به طراحی داخلی منزل بدهند، اما با این وجود نگهداری آسانی ندارند. این محصولات همواره نیازمند مراقبت هستند تا مبادا کدر شوند یا لکه ای بر روی آن ها ایجاد شود. پیشنهاد ما این است که روش نگهداری این محصولات را فرا گیرید تا کمتر به شستن و تمیز کردن نیاز پیدا کنید.

اولین قدم در نگهداری فرش های کرم

به عنوان راه حل اول ابتدا باید مانع از غبار گرفتن فرش های روشن شوید و به طور مداوم آن ها را جارو کنید. این کار موجب خواهد شد گرد و غبار به لایه های پایینی فرش وارد نشود و در نهایت فرش کدر نگردد. همچنین پیشنهاد می گردد هر چند وقت یکبار سطح فرش را با دستمال مناسب و مرطوب تمیز کنید، البته باید توجه داشته باشید که همواره دستمال را در یک جهت بکشید تا کثیفی به داخل بافت نفوذ نکند.

مطالعه بیشتر: چرا فرش ماشینی پرز می دهد؟

فرش کرم

تمیز کردن فرش روشن

شستن مداوم فرش دردسرهای خاص خود را دارد، در ادامه به بعضی از راه کارها اشاره خواهیم کرد تا فرش کرمی را سر جای خود در منزل تمیز کنید. این محصولات اکثر مواقع در دو صورت نیازمند تمیز شدن هستند که عبارتند از:

1- کدر شدن سطح فرش

اگر فرش کرمی رنگ شما کدر شد، یک تکه ابر یا دستمال مناسبی انتخاب کنید و به همراه مقداری محلول روشن کننده آن را تمیز کنید. البته برای این کار می توانید از شامپو فرش یا مواد سفیدکننده نیز کمک بگیرید. اما توصیه می کنیم برای جلوگیری از آسیب به بافت فرش، زیاد از مواد شیمایی استفاده نکنید.

برای این کار محلول های طبیعی، دست ساز و پاک کننده قوی نیز مناسب است. به عنوان مثال محلول آبلیمو یا سرکه در آب بسیار خوب است، البته از جوش شیرین نیز می توانید در محلول استفاده کنید. در مرحله دوم از یک دستمال یا اسفنج مرطوب شده با آب خالی کمک بگیرید و سطح فرش کرمی را از محلول یاد شده پاک کنید. اگر مجبور به استفاده از مواد سفیدکننده شدید، ابتدا توجه خود را فقط به کار فعلی معطوف کنید و از ماده سفیدکننده به مقدار کم استفاده کنید. این ماده نباید بیش از چند دقیقه روی فرش باقی بماند و مرحله دوم را باید سریعا انجام دهید.

2- لکه‌های روی سطح فرش

در صورتی که روی گوشه های فرش کرمی شما لکه ای ایجاد شود، ابتدا باید برای از بین بردن این لکه، نوع آن را شناسایی کنید. سپس محلول مناسب این لکه را بیابید تا به راحتی قسمت مورد نظر از لکه پاک گردد. در ادامه به مهم ترین لکه ها و محلول متناسب با آن ها اشاره خواهیم کرد:

  • پروتئین

تمامی لکه هایی که از مواد پروتئین دار تشکیل شده اند مانند خون، تخم مرغ، مدفوع و ... باید برای از بین بردن آن ها از محلول سرکه سفید، صابون و نمک در آب ولرم استفاده کنید.

  • دوده

در صورتی که لکه مورد نظر شما از نوع دوده است، کافیست مقداری نمک روی آن بریزید و بعد از ساعتی آن را با جاروبرقی پاک کنید.

  • جوهر

بهترین حل کننده جوهر، ماست کم چرب است. برای پاک کردن لکه های جوهر ماست را چند بار روی آن بریزید و جمع کنید تا لکه مورد نظر کاملا پاک شود.

مطالعه بیشتر: 5 راهکار مهم جهت انتخاب رنگ زمینه فرش

  • لکه‌های غلیظ

معمولا لکه های غلیظ مثل قهوه به راحتی پاک نمی شوند. این لکه ها را بهتر است با محلول قوی تری مثل مخلوط نوشابه با آب پاک کنید.

  • نیکوتین

گلیسرین چاره کار انواع تنباکو است. برای اینکار مقدار کمی از آن را روی لکه بریزید و به آرامی تمیز کنید. در مرحله بعد باید گلیسرین را با مایع پاک کننده بر روی لکه مورد نظر بریزید و بعد از گذشت 30 دقیقه شروع به آب کشی کنید.

  • روغن

اگر با آثار چربی تکه ای روی فرش روبه رو شدید، ابتدا پارچه ای روی آن بگذارید و سپس آن را با حرارت متوسط اتو گرم کنید و بعدا نسبت به شتشوی آن اقدام کنید.

  • چسبنده

اگر مواد چسبنده مثل آدامس و موم به فرش چسبیده بود، باید به وسیله یخ آن ها را جدا کنید. ابتدا یخ را در پارچه ای بپیچید و آن را روی محل مورد نظر قرار دهید تا کاملا خشک شود. سپس به راحتی و با استفاده از یک قاشق یا پشت چاقو آن را از فرش جدا کنید.

توجه داشته باشید که با اتمام این مراحل باید نسبت به شستن فرش اقدام کنید. برای این کار از یک لگن مناسب استفاده کنید و آن را زیر محل مورد نظر گذاشته و روی آن آب بریزید و بشویید و سپس آن را خشک کنید.

شستن فرش کرمی رنگ

پیشنهاد می کنیم برای شست و شوی فرش های کرم رنگ از محلول طبیعی استفاده کنید تا به بافت فرش آسیبی نرسد. بعد از خیس کردن فرش از محلول سرکه و جوش شیرین با آب استفاده کنید و با یک فرچه یا اسفنج مناسب سطح فرش را تمیز کنید، سپس برای آب کشی اقدام نمایید. بعد از انجام این فرایند مجددا فرچه بکشید تا کلیه مواد شوینده از بافت فرش خارج شود.

مطالعه بیشتر: استفاده ی زیرکانه از رنگ های خنثی در دکوراسیون داخلی

اگر فرش های روشن خوب آب کشی نشوند، احتمال دارد بعد از شستن زرد شوند. بنابراین جهت جلوگیری از زرد شدن باید سعی کنید بعد از شستشو غبار روی فرش ننشیند. برای این کار کافیست فرش را بعد از شستن چند ساعت در حالت لوله شده قرار دهید و بعدا نسبت به پهن کردن آن در فضای باز اقدام نمایید. البته باید این فرش را در معرض هوای آلوده قرار ندهید و حتما آن را در هوایی پاک پهن کنید تا رنگ محصول تغییر نکند.

فرش کرم

شستن فرش کرمی یا روشن دستباف

در صورتی که فرش های کرم رنگ شما از نوع دستباف باشد، علاوه بر رعایت موارد فوق باید حتما هنگام شستشو مراقبت بیشتری به کار ببرید تا آسبی به فرش شما وارد نشود.

برای شستشوی فرش های دستباف به نکات زیر توجه داشته باشید:

اولین مرحله غباررویی فرش دستباف و آویزان کردن آن است. برای این کار باید با ضربات بسیار آرام چوب، خاک فرش را بتکانید تا بافت آن مورد آسیب قرار نگیرد. بعد از آن با یک جاروی چوبی فرش را از غبار پاک کنید.

مرحله بعدی باید به رنگ پس دادن فرش فکر کنید. در صورتی که قسمت های رنگین فرش شما رنگ بدهد، زمینه روشن فرش شما برای همیشه رنگ خواهد گرفت و دچار کاهش زیبایی خواهد شد. برای این کار از پارچه نم دار سفید کمک بگیرید و روی فرش بکشید، در صورتی که فرش شما رنگین شد، قطعا رنگ پس خواهد داد. بنابراین نباید قبل از شستن فرش آن را خیس کنید و برای این کار از آب سرد کمک بگیرید.

به همین منظور فرش را روی زمین سفت با شیب مناسب پهن کنید تا آب به راحتی از آن خارج شود. البته باید استفاده از مواد اسیدی و پاک کننده های قوی را فراموش کنید و به طور کلی از آن ها استفاده نکنید. دقت کنید که اگر فرش شما رنگ پس می دهد، بعد از شستن آن را لوله نکنید و با پارو آبگیری نمایید.

قبل از پهن کردن فرش، خواب آن را شناسایی کنید و در جهت خواب پرزها با فرچه یا جاروی چوبی آن را جارو بزنید. این کار موجب خواهد شد بعد از خشک شدن فرش این محصول بسیار زیبا و مرتب به نظر برسد. همچنین پیشنهاد می کنیم که فرش دستباف کرمی رنگ خود را به هیچ عنوان در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.

مطالعه بیشتر: ۴ دلیل برای خرید فرش ۱۲۰۰ شانه

ارسال دیدگاه

منتظر شنیدن نقد ها و نظرات شما هستیم...